19.11.10

Välkommen H&M*

(English below)

Bildiğiniz üzere uzun bir bekleyişten sonra İsveç’in en önemli markalarından H&M Türkiyedeki ilk mağazasını açtı.

Ankara’da okuyan bir İstanbullu olarak 6 Kasım’daki ılışa ders yoğunluğum nedeniyle gelemedim ama bir hafta sonra İstanbul’a gelişimde evime oldukça uzak olmasına rağmen soluğu Forum İstanbul’da aldım.

Öncelkle; H&M’e modayı yakından takip eden biri olmanın yanısıra bir işletme öğrencisi olarak gittim. Uluslararası işletme (global business) konularına karşı oldukça ilgim var ve H&M’in Türkiye pazarına girerken nasıl davranacağını da çok merak ediyordum. ılış öncesi reklamlar; outdoor, dijital vb aktivitelerini çok başarılı buldum. ılış zamanı servis hizmeti ve ilk müşterilere küçük hediyeler vermelerini de beğendim.

Geçen dönem 5 ayımı Fransada değişim öğrencisi olarak geçirdiğim için H&M’i gezme ve alışveriş yapmarsatına çokça sahip oldum. Fransa, İspanya gibi gezdiğim ülkelerde de mağazalarını gözlemlemersatı bulmuştum daha önce. 14 Kasım günü mağazaya gittiğimde de yerleşim olarak 5 ay yaşadığım şehirdeki (Rouen) Docks76 alışveriş merkezindeki H&M mağazasının çok benzerini karşımda buldum. Üst kat erkek ve çocuk alt kat ise tamamen bayan koleksiyonuna ayrılmıştı. Tek fark Docks76 mağazasında Divided ürünleri bulunmamasıydı.

ılışın üstünden 1 hafta geçmiş olmasına rağmen mağaza çok kalabalıktı. İlginç bulduğum bir diğer konu da 1 hafta geçmesine rağmen çevrede yabancı yetkililerin ve satış danışmanlarının bulunmasıydı. İngilizce konuşarak ortalığı toplayan bir çok satış danışmanı gördüm. Fiyatlandırma olarak da; bazı fiyatlar aynen TL’ye çevirilmiş gibi geldi (buna da örnek olarak Fransadaki alım gücüne göre ucuz olan bir ürün Türkiye için pahalı oluyor diyebiliriz), bazı ürünler de yurtdışı fiyatlarından daha ucuzmuş gibi gözüktü. İlerdeki indirimlerde neler yaparlar bilemiyorum ama şimdilik fiyatlandırma politikaları iyi gibi gözüküyor bence.

Gelelim modasmına; H&M Türkiye’ye güzel ciciler getirmişti şüphesiz. Ancak 1 haftadır talan edilmesinden dolayı olacak ki üstüme başıma çok bir şey bulamadım. Bedenlerin çoğu bitmişti ve yoğun ilgiden dolayı tahrip olan mallar çoktu. Pantolon, etek gibi denenmeden alınmayacak şeylere elimi bile süremedim, zira deneme odaları kuyruğu çok uzundu. O yüzdenrka, kazak, aksesuar gibi şeylere göz attım biraz. Aldıklarımın resimlerini aşağıda bulabilirsiniz (resim kalitesinin düşüklüğü için özür dilerim biraz aceleye geldi).

Son olarak; H&M Türkiye pazarına iyi bir giriş yaptı bence, umarım devamı da iyi gelir. Lanvin ♥ H&M koleksiyonu için İstklal’e koydukları dev torbaları da çok beğendim :)

Hoşgeldin H&M. Darısı global pazarda yer almak isteyen Türk markalarına :)

Hejdå :)**


* İsveççede ”hoş geldindemek.
**İsveççedehoşçakaldemek.

----------------------------------------------------------------------------------

Some of you may know: H&M, one of the important brands of Sweden, opened its first store in Turkey after a long waiting (I’m saying “a long waiting” because Turkey is one of the manufacturing countries of H&M and a good market – e.g. Turkey is the second country in the list of Mango’s Foreign Sales)

I’m staying in Ankara just for study, actually I’m from İstanbul. So I couldn’t go to the grand opening of H&M in İstanbul because of the excessive work of my classes, but a week later I found a chance to go to İstanbul and I rushed into the H&M store in Forum İstanbul Shopping Mall which is a bit far away from my home in İstanbul.

Firstly; beside being a fashion follower, I am a business administration student. I am very into the global business and I went there to observe the market entry policies of H&M.Before the grand opening, they did a good advertising campaign, contained both outdoor works and digital works etc. And I think it was quite successful. Also they provided a shuttle service and gave little gifts to the customers during the opening weekend, I liked those things too.

Last semester I was an exchange student and I lived in France for 5 months. So I had the chance to be aware of H&M and to shop in there. Also I went to the H&M stores in other countries such as Spain. On 14th of November, I realized that the store layout of İstanbul is similar to the store in Rouen (in where I spent my 5 months) in Docks76 Mall. On the first floor there are the collections for kids & men and the ground floor is for women completely. The only difference is that there isn’t “Divided” collection in Docks76 store.

Despite a week passed after the opening, the store was crowded. Another interesting thing is that there were still foreigner executives and sales people. I saw a lot of English-speaking sales people were tidying up the place. And the prices; it seemed to me that some items’ prices were just converted into the Turkish currency (an example to this situation: An item that is affordable in France may be perceived as expensive in Turkey because of the differences in purchase power), but also some other prices seemed cheaper than European prices to me. I don’t know what they’ll do in the future but I think their pricing policy is good for now.

Let’s talk about fashion a little bit :) H&M İstanbul store has so many beautiful items. But people were sacking H&M for a week and because of that I couldn’t find a lot of things to buy. There were less available sizes and also there were a lot of vandalised (ripped) items. I couldn’t even touch the items like skirts or trousers because of the long waiting lines for fitting rooms. That’s why I could only look at the items like pullovers, cardigans, accessories etc. Below, you can find the photos of my purchases (sorry for the poor image quality, I was in a hurry a little bit).

Finally, I think H&M was quite successful in market entry, I hope it will continue like this. I like the big Lanvin ♥ H&M shopping bags that they put on the İstiklal street also :)

Welcome H&M. I hope it may be a good lesson to learn for Turkish brands which want to go global :)

Hejdå :)**


*means ”welcome” in Swedish.
**means ”good bye” in Swedish.


No comments: